איקה זוהר

שנות השמונים

לאחר שירותו הצבאי, השתתף בפסטיבל הזמר החסידי, בין היתר הלחין שיר לפסטיבל זה, ויצא לסיבוב ההופעות בארצות הברית. אחר כך הצטרף לתיאטרון חיפה והשתתף בהצגה “סיפורו של סוס”.

בשנת 1984 החל את לימודיו באוניברסיטת תל אביב. באותה שנה ביים את “צוות הווי נחל” ואת “להקת צה”ל 84”. לאחר סמסטר אחד באוניברסיטה, התקבל לתפקיד ראשי במחזה המבוסס על סיפורו של חיים נחמן ביאליק, “מאחורי הגדר” בתיאטרון הבימה בבימויו של אורי פסטר. בהמשך השתתף ב”סנג’ר”. שנה לאחר מכן לוהק לתפקיד הראשי בסרט “כפפות“, על פי ספרו של דן צלקה בבימוי רפי אדר.

משנת 1985 החל בעבודה עם נוער בלהקות ותיאטרון.

לוהק לתפקיד הראשי בסרט “לא שם זין” בשנת 1987, שם שיחק לצידה של ענת וקסמן. לאחר מכן השתתף בקומדיה “איך להיות אמא יהודיה” בבימויו של ישראל גוריון, לצידם של רבקה מיכאלי, מני פאר וגילת אנקורי.

ב-1988 השתתף בקברט הסאטירי “פצצת תום” בו השתתפו גם דורי בן זאב, נתן נתנזון ורינת עמנואל. באותה שנה, העלה את מחזהו “גן עדן” המבוסס על הסיפור הנחשול. ההצגה שילבה עבודת שחקנים מקצועיים עם נוער – היא צולמה לטלוויזיה ושודרה פעמים רבות.

השתתף ב”המבשר” מאת יוסי אשדות בפסטיבל עכו, עם יפתח קצור ודן תורג’מן. הקים מחדש את להקת פיקוד המרכז עם יאיר רוזנבלום ב-1990.

שנות התשעים

בשנת 1990 השתתף בתוכניות לימוד האנגליתCandy can do it” בטלוויזיה החינוכית.

ב-1992 העלה את מחזהו “במקום כנפיים” אשר חצה את קו 1,000 ההצגות וירד מהבמות ביוני 2009. בצוות הראשון של ההצגה השתתפו דדי זהר, גלית גיאת ואיקה זהר עצמו. שנתיים לאחר מכן, ב-1994, העלה את “מעבר לקו האדום”.

כתב עבור ערוץ 2 את הסדרה “מגרות הלב”, אותה ביים שמואל אימברמן, ואף השתתף באחד הפרקים.

בשנת 1996 העלה את המחזה “והילד הזה הוא אנחנו” על פי שיריו של יהודה אטלס, עם מוזיקה מקורית מאת נעם ואוריאל אטלס. באותה שנה החל לביים 3 עונות של “בראבו” עבור הזכיינית טלעד. בהמשך ביים 6 הפקות ללהקת צופי תל אביב והעלה את המחזה “ריתוק”[1] על פי “מועדון ארוחת הבוקר“.

בין השנים 19982002 ביים את להקת “צופי תל אביב“, עמה יצא גם לסיבוב הופעות בממלכה המאוחדת.

העשור הראשון והשני של המאה ה-21

 

אופרת הרוק – “מלחמה”. מאת קובי ויטמן, בבימויו של איקה זהר, בתיאטרון תמונע.

משנת 2000 החל ליצור מופעים אור-קוליים שונים, ביניהם מופע יום העצמאות בלונדון שהתקיים באצטדיון ומבלי.

בשנת 2004 החל לנהל את סדנאות התיאטרון ב”מרכז הבמה” בגני תקווה בחסות תיאטרון אורנה פורת. באותה שנה כתב, ערך וביים את המופע “כשאמא באה הנה” עבור הזמרת אופירה גלוסקא ובנה גיא שגיא. בשנת 2005 העלה מחזה יחיד לשחקנית אפרת ארנון, “קשר השתיקה”, המיועד לנוער. באותה שנה כתב, ערך וביים את המופע “איגרת של שבת”, עבור התזמורת האנדלוסית, והחל לנהל את “סדנת התיאטרון של איקה זהר”, אותה הקים.

בשנת 2006 שונה שמה של סדנת התיאטרון ל”סדנת תיאטרון איקה זהר”. זהר העלה את מחזהו “חלומות מרקש”[2] ובנוסף ביים וערך את המופע המרכזי של יום העצמאות בערוץ ניקלודאון ששודר בישראל, ארצות הברית והממלכה המאוחדת. ערך וביים עבור “צוותא” את “מלחמה – אופרת רוק” מאת קובי ויטמן ובהשתתפותו.

בסוף שנת 2007 ותחילת שנת 2008 החל לנהל את הסטודיו לאומנויות הבמה במדיטק בחולון. במקביל חנך קבוצת ילדים על הספקטרום האוטיסטי, באותן השנים מנתה סדנת התיאטרון שלו כ-120 ילדים ובני נוער. הסדנה העלתה כ-17 תרגילים והפקות שונות במהלך שנת הפעילות. ב-2008 כתב וביים את הסרט “עדים של אלכוהול”, המספר את סיפורה של חבורת צעירים הנהרגת כתוצאה משתיית אלכוהול ונהיגה. שחקני “עדים של אלכוהול” הם תלמידי סדנת התיאטרון. ב-2009 ארגן משלחת שחקנים צעירים מסדנת התיאטרון לפולין. המשלחת התארחה בבתי תלמידים פולנים והעלתה בתיאטרון ההרוס בעיר גליביצה את ההצגה “גן עדן” – סיפור הנחשול בתרגום סימולטני לפולנית. הקבוצה הישראלית קיימה סדנאות תיאטרון משותפות וצעדה יחד עם הנוער הפולני במיידנק ובאושוויץ. ב-2010 כתב וביים מחזמר קומי מקורי על פי סדרת הטלוויזיהסקראבס” ואת המחזה “משוגעת” מאת יעל רונן.

ב-2011 העלה את גרסתו למחזמר “שיער” בגני תקווה. הוא הקים בהיכל התרבות במודיעין-מכבים-רעות סדנת תיאטרון, שהעלתה מחזמר מקורי פרי עטו, “תהילה“. כתב וביים את “רגע לפני גיוס” – מחזה המפגיש 4 תלמידי י”א בשבוע גדנ”ע עם חיילת במאית המכינה סרט לקראת גיוס. בתפקיד אורח הופיע דליק ווליניץ. בספטמבר כתב וביים את המופע “בגלל הרוח” לרגל חגיגת 90 שנה לקיבוץ עין חרוד מאוחד.

ב-2012 ביים בסדנת התיאטרון שלו את ההפקות: “חברות הכי טובות” – מאת ענת גוב, “פרנצ’פרייז או שהזין יגיע לרצפה” – ביצוע חדש לקומדיה דל’ארטה שנכתבה יחד עם התסריטאי אורי גרוס. בשנה זו מנתה הסדנה כ-180 ילדים ובני נוער ש-60 מהם נבחרו להשתתף בגרסה חדשה למחזמר “אנני” שביים. כתב וביים את ההצגה “אמרתי לא.” – שילוב של סרט קולנוע קצר ומונולוג. בסרט משתתפים תלמידי סדנאות התיאטרון שלו. ההצגה מתארת את סיפורה של נערה הנאנסת על ידי אהובה וחבריו.

בשנת 2013 הפיק וביים בגני תקווה את המחזמר “גלגל החיים” – עיבוד לסרט “מלך האריות“. כתב וביים את המחזה “קוד הכבוד” עבור קבוצת האנסמבל של סדנת התיאטרון. בדצמבר ביים בפסטיבל “חג המחזמר בת-ים” את המחזמר “בדידותו של אדם” מאת מאור כהן. המחזמר הוצג בהיכל התרבות בת ים בליווי סימפונט רעננה. בשנת 2014 הפיק וביים מחזמר מקורי פרי עטו, עיבוד חדש ל”תום סוייר” של מרק טווין. בשנת 2015 כתב וביים גרסה מיוחדת לסרט “הלהקה” כמחזמר המשלב את סיפורו האישי. בהפקה השתתפו גם בניו, איתמר זהר כשחקן ומתופף ודניאל זהר כגיטריסט. בנוסף, העלה מחזמר מקורי – “סיפורו של צעצוע”. באותה שנה גם ביים את המחזה “מקווה” מאת הדר גלרון.

בשנת 2016 העלה את המחזמר “אוליבר” ואת המחזה “מזריץ'” מאת אפרים סידון ואיציק ויינגרטן. בשנת 2017 הפיק בפעם השנייה את המחזמר “אנני”. סדנת התיאטרון שלו עיבדה את הסרט “שבעה” מאת רונית ושלומי אלקבץ. יצר את מופע ה-20 לכפר האורנים. בשנה שלאחר מכן, יצר את חגיגות ה-70 לקיבוץ צובה. בשנת 2018, בחג שבועות, עלה המחזמר “שומרי הזמן” שכתב וביים לציון 70 שנים למדינה, בו השתתפו למעלה מ-80 מתלמידי סדנת התיאטרון שלו. בשנת 2019, בחג השבועות, עלה המחזמר “שרק” שביים, בו השתתפו למעלה מ-70 מתלמידי סדנת התיאטרון שלו. בשנת הפעילות 2020 כתב וביים מחזה מקורי על פי שירי אל תקרא לי שחור מאת דן אלמגור ובני נגרי בניהול מוזיקלי של אלעד פרץ. ביוני 20 עזבה סדנת התיאטרון את מרכז הבמה בגני תקווה ויצאה לדרך חדשה